Hayalimdeki Aşk – Ruby Sparks

“ Kusursuz eşi yaratmak mümkün olsaydı ve onu yanlışlıkla yaratıverseydiniz ne olurdu?

Filmi izledikten sonra uzun süre bu soruyu düşündüm. Gerçekten eğer hayalimdeki eşi yaratma imkanım olsaydı o eş nasıl olurdu? Ben nasıl bir eş istiyordum? Kusursuzluk muydu istediğim, yoksa bir süre sonra ondan da mı sıkılırdım?

Size benim kafamda bu soruların doğmasına sebep olan bir filmden bahsedeceğim. Sorular çok ciddi gibi gözükse film romantik komedi tadında. Kendisi Filmekimi’nde bu senenin en merakla beklenen bağımsız filmlerinden biriydi. Orijinal adı “Ruby Sparks”. Türkçeye “Hayalimdeki Aşk” olarak çevrilerek 2 Kasım 2012’de vizyona girdi.

“Hayalimdeki Aşk” IMDB puanı 7.2 olan “Little Miss Sunshine” (Küçük Gün Işığım, tarih) filminin yönetmen çifti Jonathan Dayton ve Valeri Faris’ten aşk ve ilişkiler üzerine şaşırtıcı, kafanızda bin bir tane soru işareti oluşturan, hayalle gerçeğin karıştığı, eğlenceli, sıcacık bir film.

Filmin hem senaryo yazarı, hem başrol oyuncusu Zoe Kazan. O’nun yeteneği aileden geliyor. Büyükbabası Ella Kazan “On the Waterfront” (1954) filminin yönetmenliğini yapmış. Annesi Robin Swicord “The Curious Case of Benjamin Button” (Benjamin Button’nun Tuhaf Hikayesi, 2008) filminin senaryo yazarı, babası Nicholas Kazan ise “Reversal of Fortune (1990)” filminin senaryo yazarı.  Zoe Kazan, “Hayalimdeki Aşk”ta başrolü gerçek hayattaki sevgilisi Paul Dano ile paylaşıyor. Bu durumun da filmin samimiyetini olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum. Bu sayede film insanı çok çabuk kendi içine çekiyor ve sizlere karakterlerin yaşadığı duyguları aynen yaşatıyor.

Filmin konusu ise kısaca şöyle: Aşkta aradığını bulamayan roman yazarı Calvin, ikinci romanına ilham versin diye rüyalarının kadını Ruby’yi yaratır. Bir hafta sonra bir bakar ki Ruby, kanlı canlı salonunda oturmaktadır. İşte olaylar bundan sonra karışır. Artık kelimeler dile gelmiştir, karakterlerin nefesi duyulmaya başlamıştır. Düşünsenize yarattığınız kişiye yazdıklarınızla yön verebiliyorsunuz! Sadece düşünmesi bile şaşırtıcı, nefes kesici, eğlenceli.

“Hayalimdeki Aşk” ego, aşk, sanat, yazarlık, arkadaşlık, kusursuzluk gibi pek çok konuya değinen bir film. Müziklerini Devotchka’nın solisti Nick Urata üstlendiği filmin yurt dışı eleştirmen notu ise oldukça yüksek. Filmin en çok dikkatimi çeken yanı filmin orijinal sitesine girdiğinizde kendi Ruby Sparks karakterinizi yaratabiliyor olmanız.

Kendinize bir akşamüzeri keyif kahvesiyle hediye edebileceğiniz bu film ile ilgili linkleri aşağıda sizlerle paylaştım.

Kendi Ruby Sparks karakterini yaratmak için tık tık!

Kendi film posterinizi yaratmak için tık tık!

Hayalimdeki Aşk – Ruby Sparks Facebook Fan Sayfası

Filmin fragmanı:

Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris

Oyuncular: Paul Dano, Zoe Kazan, Chris Messina

Yapım: ABD

Süre: 104 dk.

Vizyon Tarihi: 2 Kasım 2012

 

Leave a Reply