Bol salçalı zincirsiz Django (Django Uchained)

Zincirsiz (Django Uchained), Tarantino’nun kamerasını Amerika’nın nahoş zamanlarına tuttuğu Spaghetti Western bir film. Dolayısıyla bol salçalı, kıpkırmızı, bulaşıcı…

Spaghetti Western 1960`ların ortalarında çıkan bir alt Western film türü. Genel olarak aşırı şiddet, sadistlik, canlı renkler, yakın planlar ve tematik müzikler ile bezenen bu tür, Tarantino’nun “Zincirsiz”i ile yeniden dirilmiş.

Filmin kahramanının ismi “Django”,1960`ların Spaghetti Western’larında acımasız, merhametsiz, intikamdan gözü dönmüş kahramanlar için sıkça kullanılan bir isim. Dönemin en meşhur yönetmenlerinden Sergio Corbucci’nin 1966 yapımı Django filmi de Tarantino`ya “Zincirsiz” için esin kaynağı olmuş. Hal böyle olunca Tarantino’nun Django’su da Spaghetti Western kriterlerine fazlasıyla uyuyor. Kahramanımız zenci köle Django, intikam aşkıyla Alman seyyah (Dr. King Schultz) ile merak uyandırıcı bir işbirliğinde bulunuyor ve karısını kurtarmak için bol kanlı, bol vahşi, bol virajlı bir yola giriyor.

Western filmlerin kuşkusuz en tipik özelliklerinden bir diğeri ise ders verme derdi içinde olması. 1858′de, köleliğin en zalim dönemlerinden birinde geçen filmde Alman seyyah Dr.Schultz, Django’yu özgürleştiriyor ve onu kendi kendine yeten bir birey yapıyor. Tarantino, Dr.Schultz karakteri üstünden köleliği ve zencilere bakışı eleştiriyor. Bununla birlikte kelle avcılığı yapan ve devlet için insanları ölü ya da diri yakalayıp bundan para kazanan Dr.Schultz’un köle ticareti ile kendi işinin paralelliklerini fark etmesiyle içsel çatışmalarına, ahlaki sorgulamalarına da tanık oluyoruz. Kısacası almasını bilene, büyük dersler veriliyor.

Tarantino zaten kanı, kırmızıyı, şiddeti seven bir yönetmen. Spaghetti Western de ona bu konuda esnek bir zemin sağlamış. Köpekler tarafından parçalanan insanlar, yerin altında karanlık bir kuyuda çırılçıplak bekletilen kadınlar, kırbaçlanan köleler, gözleri çıkartılan dövüşçüler, tecavüze uğrayanlar derken kıpkırmızı kanla yıkanmış sinema perdesine bakması zorlaşıyor. Kölelik sistemini rahatsız edici bir şekilde sert işleyen ender filmlerden olmayı başarıyor.

Tarantino diğer filmlerinden farklı olarak, yine Spaghetti Western`in işitsel geleneğine uymuş ve ilk defa dört tane film müziği hazırlatmış. İlki, Amerikan İç Savaş’ından 2 sene öncesinde geçen bir filmde duymayı beklemediğimiz bir isim: Rick Ross. Bu film için hazırlanmış rap “100 Black Coffins” konudan uzaklaşmıyor ve “Any questions, they hang ‘em/ Better pray for D-D-Django/ Got me working in fields, too many years it get fatal” diyor. Filmdeki flashback sahnelerde kullanılan Anthony Hamilton’in “Freedom”i da yine manidar: “I’m looking for freedom/ and to find it, cost me everything I have”. Melodram da efsanevi İtalyan besteci Ennio Morricone’un klasik gitar baladı “Ancora Qui” ile veriliyor. Son olarak da film için işlevsel ama kendi içinde bence meziyetsiz bir şarkı olan John Legend’in “Who Did That To You?” şarkısı Tarantino’nun bu film için hazırlattığı şarkılardan.

Tarantino, yeni şarkılara ilaveten eskilerden, tozlu raflardan, hatta çağ dışı kalmış şarkılardan da seçerek müzikal şölenine devam etmiş. Seçtiği şarkıları da, eski halleriyle, yani kendisinin yıllardan beri dinlediği şekliyle, üstünde oynanmadan filme nakletmiş. Klasik Batı türünde Jim Croce’un “I Got a Name”‘i (1973) ve Dege Legg’in “Too Old to Die Young”ı gibi pek çok şarkı da filmde yer alıyor. 23 şarkılık soundtrack albümün listesi:

 1. Winged
 2. Django (main Theme) – Luis Bacalov, Rocky Roberts
 3. The Braying Mule – Ennio Morricone
 4. In That Case, Django, After You…
 5. Lo Chiamavano King (his Name Is King) – Luis Bacalov, Edda Dell’orso
 6. Freedom – Anthony Hamilton & Elayna Boynton
 7. Five-thousand-dollar Nigga’s And Gummy Mouth Bitches
 8. La Corsa (2nd Version) – Luis Bacalov
 9. Sneaky Schultz And The Demise Of Sharp
 10. I Got A Name – Jim Croce
 11. I Giorni Dell’ira – Riz Ortolani
 12. 100 Black Coffins – Rick Ross
 13. Nicaragua – Jerry Goldsmith Featuring Pat Metheny
 14. Hildi’s Hot Box
 15. Sister Sara’s Theme – Ennio Morricone
 16. Ancora Qui – Ennio Morricone And Elisa
 17. Unchained (the Payback/untouchable) – James Brown And 2pac
 18. Who Did That To You? – John Legend
 19. Too Old To Die Young – Brother Dege
 20. Stephen The Poker Player
 21. Un Monumento – Ennio Morricone
 22. Six Shots Two Guns
 23. Trinity (titoli) – Annibale E I Cantori Moderni

Film hakkında aslında söylenecek daha çok şey var. Bu sefer soykırımı Amerikalıların yapması ve iyi olanın Alman olması, yasaklı “nigger” kelimesini defalarca kullanması, özellikle Christoph Waltz ve Samuel L. Jackson’in muhteşem oyuncukları, mizahi unsurları, dahiyane diyalogları… Lafı uzatmayayım, al dante pişirilmiş, kanlı sos katılmış, Oscar’a “En Iyi Film” kategorisi de dahil 5 dalda aday olan bu film izlemeye fazlasıyla değer.

Calvin Candie: Patronun, zenci dövüşü gibi kanlı bir sporu kaldıramayacak gibi duruyor.
Django: Bir insanın köpekler tarafından parçalanmasını görmeye alışık değil o kadar.
Calvin Candie: Sen alışık mısın?
Django: Ben Amerikalılara ondan biraz daha alışığım.

Skills:
 • Izle
Share: