Öğle vakti tatlı bir tesadüf – Karaköy Lokantası

Karaköy Lokantası’yla tanışmamız Eylül ayının ılık bir öğle saatine rastlar. İstanbul Modern’de aç karnına sergi gezmeyelim, sanatı aceleye getirmeyelim dedik annemle ve lokantanın kapısını böyle araladık.

Malum Karaköy son bir yılda olumlu yönde değişti, yemek yenecek, vakit geçirilecek bir sürü mekan açıldı. Üstelik az buçuk sosyetikleşti desek yalan olmaz. Bunun yanında eğitim öğretim yıllarının 8 senesini Karaköy’de geçirmiş olan ben, aaah ah bizim zamanımızda yoktu buralar diye her ne kadar her geçişimde hayıflansam da, Karaköy’ün nostaljisi benim için bambaşkadır. O zamanlar en fazla üstümde sarı gömleğim ve gri eteğim, başımda kavak yelleri, uff nerden çıktı şimdi bu ÖSS biz böyle iyiydik lafları ağzımızda, hızlı adımlarla ya tünele yürür, ya vapura yetişir ya da Tophane’ye giderdik. Karaköy’de bu kadar zaman geçirebileceğimiz aklımızın ucundan geçmezdi.

Benim liseli anılarımı bir kenara bırakalım. Namlı Gurme’nin önünden geçip Fransız Geçidi’ne doğru ilerliyorduk ki, Karaköy yolcu salonunun karşısında  bulunan Karaköy Lokantası’nın derli toplu, şık ama kasmayan görüntüsü beni içeri çekti ve bugün de burayı deneyelim dedim. Kapıda bizi zarif bir bayan karşıladı ve kendimizi izlerken bulduğumuz meze vitrini önünde yardımcı oldu. Bembeyaz örtülü masalarına oturduğumda, İstanbul’un popüler semtlerinde çokça ziyaret ettiğimiz, önümüze kağıt amerikan servis konan restaurantlardan ne kadar sıkıldığımı farkettim.

Karaköy Lokantası her telden çalmak yerine kimliği belirli bir mönüye sahip. Klasik Türk ev yemekleri ve mezeler leziz, şık ve titizlikle sunuluyor. Ben günün balığını sipariş verirken annem ise hünkar beğendi tercih etti. Annem ve ben az yediğimiz için diğer yemeklerden tadamadık ama yediklerimizin lezzeti burayı aklımıza yazmamızı sağladı. Duvarlarındaki mavi çinileri, ferforje merdiveni ve minimalist çizgisiyle lokantaya eski İstanbul havası hakim. Servisi hızlı, fiyatları ise oldukça makul. Su bardağı formundaki şarap kadehleri ise yemeğe espri katan unsurlardan biri.

Sonradan öğrendim ki, burası Karaköy popülerleşmeye başlamadan çok önce açılmış. Öğle vakitlerinde yer bulması zor, civar işyerlerindeki yöneticilerin gözdesi bir mekan haline gelmiş. Akşamları ise meyhaneye dönüşüyor. En popüler yemeklerinden biri yaprak ciğer, en beğenilen tatlısı incir tatlısı.

Kendi adıma bir dahaki Karaköy’e gelişimde yemek molamı Karaköy Lokantası’nda vermek için şimdilerde fırsat kolluyorum, size de hem yemeklerinden tatmayı hem de nostaljik havasını solumayı tavsiye ederim : )

Not: Ne yazık ki yemek sırasında fotoğraf çekmeye fırsatım olmadı, detayları görmek için ziyaret etmek iyi bir fikir olabilir : )

:
Skills:
  • Gez
Share: