Herkes Bu Adama Sahip Olmak İstiyor, Ya siz? – “Grinin Elli Tonu” (Fifty Shades Of Grey)

Dünya’da ve Türkiye’de deli gibi konuşulan, dilden dile paylaşılan, Haziran 2011’de yayınlandığından bu yana 37 ülkede 40 milyondan fazla satarak Harry Potter’ı bile geçen bir kitap: “Grinin Elli Tonu” (Fifty Shades of Grey). 

“Grinin Elli Tonu”, “Karanlığın Elli Tonu” ve “Özgürlüğün Elli Tonu” üçlemesinin ilk kitabı.

“Grinin Elli Tonu”, 27 yaşında genç, zengin, Grey şirketler topluluğunun sahibi Christian Grey ile edebiyat öğrencisi Anastasia Steele arasında geçen sıra dışı, sado mazoşist bir ilişkinin hikayesini konu alıyor. Aslında roman çok sattıran, basit bir temel kavram üzerine kurulu:  erotizm. Ama asla klasik bir hikaye değil. Işin içinde acı bir aşk var, romantizm var, bağımlılıklarımız, güçlerimiz, travmalarımız var.

Sosyal medyada kitapla ilgili çeşitli spekülasyonlar dönüyor. Kimi pazarlama harikası diyor, kimi gerçek aşkı arayış, kimi kadınların erkeğe boyun eğme hazzını keşfedişi, kimisi tabu olan cinselliğin cesurca ele alınması dolayısıyla farklı ve merak uyandıran bir roman olarak yorumluyor.  Bence herkes kendince haklı.

Kitapla birlikte, kitapta geçen çoğunluğu klasik müzik olan eserlerden oluşan albümü, takıları, aksesuarları, t-shirt`leri, kelepçeleri şimdiden piyasaya sürüldü. 

Güzel haber ise, filmi çekiliyor! 2013’te vizyona girmesi beklenen filmin yazarı Kelly Marcel olacak (Kelly Marcel Emma Thompson, Colin Farrell and Tom Hanks oynadigi “Saving Mr. Banks” filminin yazarı). Başrolleri kimin paylaşacağıysa henüz belli olmadı. Christian Grey rolü için Henry Cavill ve Ryan Gosling isimleri konuşuluyor.

İngiltere’de tüm serisi çoktan piyasada yerini almışken, bizde “Erotik Roman” kategorisinde yayınlan serinin ikinci kitabı  “Karanlığın Elli Tonu” 15 Ekim’de, üçlemenin sonuncusu “Özgürlüğün Elli Tonu” ise 15 Kasım’da raflar yerini alacak.

Ben kitabı aldığım gibi bitirdim. Ilk sayfadan itibaren 572 sayfanın bitmesini hiç istemedim.

Alacakaranlık efsanesinden etkilenerek yazılan bu üçlemenin bu kadar tutacağını kim bilebilirdi?

Yazarın orjinal adresi: www.eljamesauthor.com

6 thoughts on “Herkes Bu Adama Sahip Olmak İstiyor, Ya siz? – “Grinin Elli Tonu” (Fifty Shades Of Grey)

 1. Işıl Şen

  bayanlar baylar okumalısınız :)

 2. Işıl Şen

  bende istiyom nolmuşşş:)).

 3. Zerrin Ozcubukcu Bilgili

  Sakın erotik yanını düşünmeyin, aslında psikolojik bir kitap, sevgisizliğini ve yalnızlığını içinde yaşarken, dışa vurumları sapkınlık olmuş.Gerçekten sevmeyi öğreninceye kadar…

 4. Sevilay Tzr

  leyla erbilin 'tuhaf bir kadın' kitabını almaya gittim, kitapçının dediki ne tuhaf kadınsın yaa el jamesin bu müthiş üçlemesini alsana yok satıyo dedi, aldım şuan kullanıyorum cildimdeki degişikligi hemen farkettim. tşkler ünaldı kitapevi:p 😀

Leave a Reply