Yalnızlık öpülünce geçiyor – Umut Işığım

Tiffany: Beni seviyor musun?
Pat: Evet.
Tiffany: Tamam.

Tiffany Pat’i öper…

Pat’le tanıştınız mı? Beklenmedik bir anda, planladığı geleceğini yitiren Pat’le? Öyle bir an ki beyni dinamitlenmiş taş ocakları gibi patlıyor. Her yer toz duman. Karısını başka bir erkekle kendi evinin banyosunda buluyor, fonda kendi düğün şarkıları. Oyun bozuldu mu, oyuncu da bozuluyor akabinde. Bir yalana saplanıyor, önünü göremiyor. Hayattan tek bir şey istiyor, yeniden karısı ile birlikte olmak. Kabullenemiyor insan işte, sevdiklerinin hatalarını kabullenemiyor. Yanında olmayan birine anlamlar yüklemek kolayken, ölmeden bir insanı içinde öldürmek zor oluyor.

 Yalnızlık öpülünce geçiyor   Umut Işığım umut isigim soundtrack silver lining playbook soundtrack silver lining playbook

Peki ya Tiffany’le tanıştınız mı? Beklenmedik bir anda, planladığı geleceğini yitiren Tiffany’le? Öyle bir an ki beyni 11 Eylül saldırısında yıkılan kuleler gibi alaşağı oluyor. Kocasını trafik kazasında kaybediyor. Kabullenemiyor insan işte, sevdiklerini kaybetmeyi kabullenemiyor. Büyük yıkımlar, büyük hatalara yol açıyor. Bir o adama, bir o kadına gidiyor, olmuyor o günaha koşuyor. Onun da hakkı var yanılmaya, yanıltmaya. Ne de olsa, ölse de bir insan, içinde öldürmesi kolay olmuyor.

 Yalnızlık öpülünce geçiyor   Umut Işığım umut isigim soundtrack silver lining playbook soundtrack silver lining playbook

Umut Işığım (Silver Linings Playbook) yaralı, problemli ve planları şaşmış bu iki insanın hikâyesi. Sert, keskin, dokunaklı, bazen eğlenceli ve bazen seyirciyi rahatsız edecek kadar dürüst bir hikâye. Matthew Quick’in aynı isimli kitabından uyarlanan bu hikaye The Fighter filminden de tanıdığımız David O. Russell yönetmenliğinde perdeye aktarılmış.

Filmin başarısı kulaktan kulağa aktarılırken, Film Toronto Film Festivali, Hollywood Film Ödülleri ve Los Angeles Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde başarısını kanıtladı ve Oscar’ın en önemli göstergesi olarak görülen Altın Küre’ye 4 dalda aday oldu.

Film kadar filmin müzikleri de zımbalıyor. Tim Burton’ın favori ortağı Danny Elfman’nın (Real Steel, Big Fish, Edward Scissorhands) hazırladığı müziklere ilaveten albümde İngiliz şarkıcı Jessie J’den cazın efsane ismi The Dave Brubeck’e kadar pek çok isim yer alıyor. Bob Dylan ve Johnny Cash, yumuşacık “Girl From The North Country” derken sesler Eagles Of Death Metal’in “Now I’m A Fool”u ile yükseliyor. Stevie Wonder “My Cherie Amour” ile pürüsüzleşirken, Rare Earth “Hey Big Brother” ile eziyor. Lead soundtrack olan “Silver Lining (Crazy ‘Bout You)” şarkısı ise bana hitap etmese de listelerde üst sıralara çıkmaya başladı bile. 14 şarkılık soundtrack albümün listesi:

1. Silver Lining Titles – Danny Elfman (fonda calan sarki)
2. My Cherie Amour – Stevie Wonder
3. Always Alright – Alabama Shakes
4. Unsquare Dance- The Dave Brubeck Quartet
5. Buffalo- alt-J

6. The Moon Of Manakoora – Les Paul & Mary Ford
7. Monster Mash – CrabCorps
8. Goodnight Moon – Ambrosia Parsley & The Elegant Too
9. Now I’m A Fool – Eagles Of Death Metal
10. Walking Home – Danny Elfman
11. Girl From The North Country – Bob Dylan & Johnny Cash

12. Silver Lining – Jessie J
13. Hey Big Brother – Rare Earth
14. Maria – The Dave Brubeck Quartet

Filmden çıkınca düşündüm de planlar şaşıyor ve her seferinde yine yeniden bilinmeyene yolculuk başlıyor. Ama belki de hayat zaten bir bilinmeyen yoldan ibaret.

O zaman, o yolda cesur adımlarla yürümeli. Umutla korku arasında ama cesur adımlarla yürümeli. Sonunu bilmeden. Çok düşünmeden. Umudu kaybetmeden.

Ne de olsa kozaya girmeden kanatlanıp uçulmuyor.


Yazar: Zeynep Sayin

Benzer Yazılar

Diğer Yazılar

bir GÜN / bir ŞARKI

SON EKLENENLER

Şam`da kayısı – Lena Chamamyan
Giyçek Fotoğraf Stüdyosu sahibi Gözde Otman ile söyleşi
Dağ keçileri uçan su macerasında
Yol Nereye Giderse Gitsin “Sen Şarkılarını Söyle”
Fazla edepli, tümden ahlaksız?
Sonsuz ol – The Perks of Being a Wallflower
“Yıldızlar da isterim, süslü olsun gökyüzüm…”*
Kafamızdaki Sanat Ampulleri
Benim Hikayem
Gezi Ruhu Sahnede

Arşiv

.

Leave a comment

Post Comment

© Copyright 2012 | CITY-SHOT

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: